5 savjeta za početnike u pisanju teksta

Ako ste tek nedavno počeli raditi kao copywriter ili možda tek planirate naučiti copywriting i ne znate odakle da počnete - pročitajte pet savjeta za početnike. 

1. Motivacija je važnija od diplome

Ne brinite o tome da naučite pisati tekst, čak i ako niste briljirali s ocjenama u školi.

Mnogi autori tekstova u početku nisu sigurni i pitaju se: “Mogu li to da uradim?” i sumnjaju u sebe, pogotovo ako nemaju fakultetsku diplomu.

Diploma novinarstva svakako ima svoje prednosti, ali nije neophodno postati kvalitetan copywriter. 

Mnoge stvari koje naučite u školi nisu baš primjenjive na pisanje teksta.

Akademsko pisanje ima za cilj da vas nečemu nauči, ali kao takvo obično je puno tehničkih termina, naučnog stila, a ponekad čak i suhoparno i dosadno. 

Copywriting je drugačiji.

To je oblik pisanja čiji prodajni cilj, pretvarajući potencijalne klijente u prave kupce. Za to vam je potrebna "ulična pamet", a ne knjiga.

Klijenti vas skoro nikada neće pitati koju diplomu imate. Nije ih briga za to. Ono što je njima važno je to Vaše pisanje daje rezultate za njihovu prodaju.

2. Prvo, savršeno pisanje kratkih tekstova

Počnite od e-pošte, automatiziranih sekvenci e-pošte, objava na Facebooku ili Instagramu, oglasa na društvenim mrežama, Google oglasa...

Ovo je obično samo nekoliko redova teksta, kratki pasus ili naslovi. Ono što je ovde važno jeste to naučite kako ljudi reaguju na to, kako reaguju.

Kada počnete da razvijate osjećaj "hej, ovo radi" ili "uh, ovo neće uspjeti", na taj način poboljšavate svoje vještine pisanja i izgraditi samopouzdanje.

Može biti zastrašujuće preći direktno od pisanja 10, 20 prodajnih stranica za web stranice - to može potrajati sedmicama.

Bolje je krenuti od nečega što traje sat ili dva, što možete učiniti uskoro testirajte na svojim klijentima i mnogo lakše razumjeti kako stvari funkcioniraju u svijetu copywritinga.

5 savjeta za početnike u pisanju teksta 1

3. Provedite 80% istražujući, a samo 20% pisanje

Mnogi autori tekstova jedva čekaju da sjednu za kompjuter, zgrabe olovku, zgrabe komad papira i odmah počnu pisati. Ovo se baš i ne preporučuje, jer neće donijeti dovoljno dobre rezultate.

Provedite vrijeme istražujući svoje klijente, upoznajte ih dobro – koje su njihove frustracije, šta ih muči, koji su im ciljevi i šta im je potrebno?

Kada dobro upoznajte svoje kupce, biće vam mnogo lakše da sastavite poruku koju im uputite, sa kojom će se poistovjetiti.

Nemojte žuriti da pišete. Ako dobro uradite posao, ako dobro uradite istraživanje, kada dođete do samog pisanja, uspeće mnogo brže i lakše

Provedite puno vremena razmišljajući, istražujući, promišljajući kakvu poruku morate isporučiti.

Šta ih privlači, a šta odbija - razmislite o svemu ovome pre nego što napišete ijednu reč.

4. Pišite kao što govorite

Vuk je u pravu, ali ovde ne mislimo na to 🙂 Pišite kako biste razgovarali sa porodicom, prijateljima, poznanicima.

Tretirajte svoje čitaoce kao svaku normalnu osobu s kojom biste komunicirali. Cilj je povezati se s njima.

Zato pišite razumljivo, pristupačno, jednostavnim jezikom

Ovo je još jedan razlog zašto formalno obrazovanje nije presudan faktor za pisanje dobrog teksta.

Ponekad ćete u svojoj prodajnoj predstavi napisati odlomke koji sadrže samo jednu rečenicu ili čak samo jednu riječ. Razlikuje se od pisanja koje ste učili u školi, ali za copywriting odlično funkcionira.

Zašto?

Zato što se lako čita.

Ideja je da kada osoba pročita vaš tekst, ima iskustvo kao da razgovaraš sa njom. Sjajno je kada je tekst takav da skoro čuje tvoj glas.

Ne treba da se izgubi u tekstu, da se zbuni ili da mu bude teško da ga razume. Akademski pisci ponekad pišu tako da zvuče pametno, ali je to neshvatljivo njihovim čitaocima.

Takođe, kada pišete, zamislite to pišete jednoj osobi, a ne grupi ljudi. Neka zvuči kao komunikacija 1-na-1. Neka bude lično.

Tebi pričam, ne našoj kompaniji bla bla... 

Evo primjera. 

Profesionalna komunikacija pomaže nam da se suočimo s izazovima današnjeg digitalnog svijeta, gdje je komunikacija važnija nego ikada prije.

Puno popularnih riječi koje kao da ne govore ništa i vjerovatno ste pomislili: "Hmm.. šta?"

Može se reći mnogo jednostavnije:

Kopija = novac.

Vidite razliku?

Copywriter

5. Zadržite dobre primjere

Napravite listu tzv prevucite fajlove. Datoteke prevlačenja su zapravo kao neka vrsta vašeg sefa za kopiranje.

Pošto nemate puno iskustva kao početnik, prvo morate proučavati tuđe radove.

Pogledajte tuđe landing stranice, mejlove, kataloge, reklame... Sve što bi moglo poslužiti kao inspiracija. 

Ako čitate mnogo različitih primjera, pokupit ćete određene obrasce u pisanju. Sigurno ćete razumjeti principi kojima se možete voditi i onda sami pisati s većom lakoćom.

Posljednja stvar koju želite je da uključite računar i buljite u prazan dokument, pokušavajući sami smisliti nešto. Veoma je teško.

Takođe, to nije ono što profesionalci rade.

Stručnjaci za copywriting imaju svoje prevucite arhivu datoteka tj. korisni primjeri na koje se redovno oslanjaju.

Ako trebate napisati kampanju za proizvod, umjesto razmišljanja "moglo bi ovako, moglo bi i onako..." bolje konsultujte tuđe primere.

Kakve su reklame za tu vrstu proizvoda napravljene u posljednjih nekoliko godina? Kakve su bile ponude? Postoji li sličan proizvod koji vam može dati ideju? 

Razmotrite koji su naslovi bili bolji, kakve priče i idite odatle. Prilagodi na svom proizvodu, napravite nekoliko potrebnih promjena i eto.

Ne gubite vrijeme pokušavajući izmisliti toplu vodu. Slobodno se oslonite na šta proverenih radova

Klijenta ne zanima kako ste došli na svoju ideju. Njega takođe nije briga koliko dugo pišete, da li ste radili dobro ili ste se mučili.

Neće vam platiti drugačiji iznos ako vam je potreban jedan dan ili mjesec.

Zato slobodno prikupiti primjere u arhivi i pogledajte ih. Nije sramota – tako izgleda proces učenja.

Copywriting

Naš tim je orijentiran na kreiranje prodajno orijentiranih web stranica, što naravno uključuje i usluge copywritinga.

Ako želite web stranicu na kojoj možete sami pisati tekstove, mi smo tu da vam pomognemo oko tehničkih dijelova i zajednički kreiramo najbolju strategiju za vas.

Više o našem načinu rada pogledati ovdje.

Izvor: youtube.com/DanLok

Da li ste zainteresovani za usluge naše agencije?

Ostavite nam svoje podatke kako bismo Vas mogli kontaktirati za više informacija.

Slika Nevena Radojević

Nevena Radojević

Nevena je specijalista za digitalni marketing i UX dizajn u agenciji TURMALIN. Završila je master studije psihologije na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Specijalizirana je za kreiranje kampanja i korisničkih iskustava zasnovanih na razumijevanju ljudske psihe. Pažljivim istraživanjem, Nevena identifikuje psihološke pokretače konverzije, usklađujući dizajn, sadržaj i strategiju sa prirodom i ponašanjem korisnika.
Ostavite komentar:
Podijelite ovaj članak: