Jedna od najvažnijih lekcija koje ćete naučiti kao programer je da radite pametnije, a ne teže, a jedan od najboljih načina da živite po tom pravilu je korištenje programa koji vas čine produktivnijim i pojednostavljuju vaš život. U ovom tekstu ćete vidjeti 7 različitih programa za koje ste možda čuli ili ih koristite.
Programi o kojima će biti reči su veoma korisni za programere koji su uključeni u ceo proces kreiranja i uglavnom ih koriste web programeri, odnosno web dizajneri.
Prvi program je Bundlephobia. To je web aplikacija koja vam omogućava da odredite koliko će NPM paketa biti dodato ukupnom paketu paketa. Ako radite sa modernim frontend tehnologijama, želite da paket paketa bude što manji kako bi učitavanje početne stranice stranice bilo optimizirano. BundlePhobia lako analizira vaš projekat, potrebno je da unesete naziv paketa i on će vam reći koliko paketa ima bundle, vreme preuzimanja i mnoge druge informacije za svaku verziju paketa.
Drugi program je CloudCraft. To je web aplikacija koja će vam pomoći da dizajnirate i budžetirate svoju infrastrukturu oblaka. Trenutno dostupno samo za AWS, iako se često koristi samo GCP, korisna je aplikacija jer pruža vrlo intuitivno drag-and-drop interfejs koji omogućava povezivanje različitih infrastruktura oblaka. Ne samo da je ovo odlično za planiranje, već je odlično i za budžetiranje, jer kada imate svu infrastrukturu na jednom mjestu, možete vidjeti procijenjenu vrijednost budžeta.

Treći program je Figma. To je vjerovatno najpoznatiji program sa ove liste, veoma je sličan Adobe Illustratoru i Sketchu. Figma je program za grafički dizajn, postoji desktop i web verzija programa koji pružaju iste funkcije i potpuno je besplatan. Budući da ima web verziju, svoje projekte možete otvarati s bilo kojeg računala jednostavnim prijavljivanjem na svoj račun. Također, ako ste programer aplikacija, možete izvesti svoje stilove kao CSS ili kao Android ili iOS stilove.
Četvrti program je Fontflipper. Ova aplikacija je napravljena korištenjem angulara i firebasea i njena jedina svrha je da vam pomogne da odaberete fontove za svoj dizajn. Na Google-u postoje stotine, ako ne i hiljade fontova, i prilično je dosadno prolaziti kroz svaki od njih dok ne shvatite koji vam odgovara. Fontflipper vam omogućava da unesete vlastitu grafiku, a zatim eksperimentirate sa fontovima i jednostavno odaberete ono što vam se sviđa prevlačenjem fontova lijevo ako vam se ne sviđaju i desno ako vam se sviđaju. Kada odlučite koje fontove volite, možete ih preuzeti direktno sa Google-a.
Peti program je ekstenzija za Google Chrome VisBug. To je program koji vam omogućava vizualnu interakciju sa vašom web lokacijom. Stranica se može stilizirati uživo u pretraživaču, elementi stranice se mogu pomicati, njihovi stilovi se mogu mijenjati. Ne morate sami pisati novi CSS kod, samo ga kopirate iz inspektora i zalijepite.

To je šesti program Nesanica. Najkorisniji je za back-end programere, koristi se za otklanjanje grešaka u API-ju. Bilo da gradite REST API ili grafički QL API, ova aplikacija će vam pomoći da održite cijeli tok posla organiziranim. Takođe vam omogućava da sačuvate vrednosti za višekratnu upotrebu, tako da se možete vratiti i ponovo otkloniti greške u svom API-ju, jer ne želite da gubite vreme na prepisivanje dosadnih HTTP zahteva svaki dan, a Insomnia ima dobro postavljen korisnički interfejs.
To je sedmi program Flare. Drugi program za dizajn, koristi se za kreiranje 2D vektorskih animacija, sličan je Figmi po tome što se koristi za grafiku, ali u Flareu možete vidjeti i promjenu dizajna tokom vremena, kako je koji dizajner nešto promijenio. Flare je program otvorenog dizajna, koji vam omogućava da vidite rad svih drugih dizajnera na stranici i učite od drugih.
Izvor: youtube