Održavanje WordPress stranica - Lista od 16 osnovnih stvari

Za pravilno i dugotrajno funkcionisanje sajta neophodno je dobro održavanje sajta. Omogućava vam da rano uočite probleme, popravite ih i osigurate da vaša stranica ostane operativna i korisna. Pratite našu listu osnovnih stvari u nastavku kako biste uspješno održavali svoju WordPress stranicu.
Postoji mnogo razloga za kreiranje web stranice, a njen uspjeh ovisi o mnogim faktorima. Jedan od aspekata koji utječu na uspjeh stranice je pravilno održavanje, koje se često zanemaruje. Sve WordPress stranice zahtijevaju barem određeni nivo održavanja kako bi bile bezbedne i dobro funkcionisale. I iako morate uložiti trud u održavanje, ono ne mora biti složeno i komplikovano ako tačno znate šta i kada treba da radite.
Kako bismo vam pomogli u ovom nastojanju, sastavili smo listu osnovnih stvari koje će vas voditi kroz održavanje WordPress stranice i pomoći da vaša stranica bude ažurna, sigurna i neometano funkcioniranje. Iako ovo može izgledati kao težak zadatak, nemojte očajavati. Ove zadatke smo raščlanili prema tome koliko često treba da se rade, u rasponu od sedmičnih, mjesečnih i godišnjih zadataka.
Počnimo s vodičem za pravilno održavanje stranice.

Zašto biste trebali održavati svoju WordPress stranicu?

Vaša web stranica je poput automobila. Ako s njim dobro postupate, služit će vam dugi niz godina. Međutim, u slučaju da odustanete od održavanja, problemi se mogu početi gomilati i ako zaista odložite njihovo popravljanje, vaša stranica može čak i prestati raditi.
Sama vaša stranica se također stalno mijenja. Možda objavljujete novi sadržaj, mijenjate dizajn, dodajete nove funkcije i još mnogo toga. Stavite sve te promjene zajedno i postoji veliki rizik da nešto pođe po zlu i da vaša stranica prestane raditi.
Ovo zvuči pomalo zastrašujuće, ali ne mora biti. Većinu vremena sve ove promjene prolaze po strani. Međutim, kako biste izbjegli rijetku situaciju u kojoj nešto pođe po zlu i kako biste pratili trendove na vašoj web stranici, važno je uložiti malo vremena u održavanje stranice.

Lista održavanja WordPress stranice

Sedmični zadaci održavanja stranice

1 – Posjetite svoju stranicu

Ovo izgleda jednostavno, ali samo posjeta front-endu vaše stranice i klik na nekoliko ključnih stranica odličan je način da otkrijete sve potencijalne probleme. Međutim, lako je zaboraviti na ovo i umjesto toga provesti svo svoje vrijeme na kontrolnoj tabli svoje stranice. Dakle, jednom tjedno, samo posjetite svoju stranicu i pregledajte nekoliko ključnih stranica kako biste bili sigurni da sve i dalje radi kako očekujete.

2 – Uredite komentare

Ako dozvolite komentare na svojoj web stranici, morat ćete potrošiti neko vrijeme na njihovo uređivanje svake sedmice kako biste bili sigurni da odobravate stvarne komentare i označavate/brišete neželjenu poštu.
Da biste uštedjeli vrijeme na uređivanje komentara, možete razmisliti o korištenju dodatka za zaštitu od neželjene pošte kao što je Akismet. Na taj način, potrebno je da se prijavite samo jednom sedmično da biste odobrili komentare i vidjeli da li je Akismet slučajno označio pravi komentar kao neželjenu poštu.

3 - Napravite sigurnosnu kopiju stranice

Nedavna sigurnosna kopija je neophodna za zaštitu podataka vaše web stranice. Dakle, ako se vaš hosting provajder ne pobrine za sigurnosne kopije umjesto vas, morate sami napraviti rezervnu kopiju. Za većinu lokacija dovoljna je sedmična sigurnosna kopija.
Ako imate statičnu stranicu sa brošurama koje se nikada ne mijenjaju, tj. bez blog članaka ili komentara, tada možete napraviti rezervnu kopiju stranice jednom mjesečno. Optimalna učestalost pravljenja sigurnosne kopije vaše stranice zaista ovisi o tome koliko često unosite izmjene i dodajete sadržaj u svoju bazu podataka.

4 - Ažurirajte stranicu (WordPress, dodaci, teme)

Ako želite zaštititi svoju web lokaciju kako bi nastavila normalno funkcionirati, brza primjena ažuriranja je neophodna. Svake sedmice trebate provjeriti ima li ažuriranja WordPress-a, dodataka ili tema.
Ako postoji nešto za ažuriranje, trebate to učiniti odmah. U slučaju da ste zabrinuti zbog problema s kompatibilnošću, možete testirati promjene na početnoj stranici prije nego što ih primijenite na svoju web lokaciju uživo. Ili možete staviti svoju web lokaciju u način održavanja dok primjenjujete ažuriranje.

5 – Testiranje ključnih formi i opcija

Ako imate važne obrasce ili opcije (kao što je proces plaćanja), važno je da ih redovno testirate. Nema ništa gore od toga da se zapitate zašto niste dobili nijedan potencijalni klijent/prodaju u proteklih 10 dana, samo da biste saznali da je to zato što je vaš obrazac prestao da radi.
Na nekim stranicama možda ćete htjeti da to radite jednom mjesečno umjesto jednom sedmično. Zaista ovisi o tome koliko su obrasci/opcije potrebni za vaše poslovanje. Forme gdje izgubite klijenta ili prihod zbog jednog problema, uvijek je dobro testirati jednom sedmično. A za jako potrebne obrasce/opcije, možda biste željeli postaviti neku vrstu automatiziranog sistema za praćenje. Na primjer, Pingdom nudi praćenje transakcija za testiranje ključnih obrazaca/opcija na dnevnoj bazi.

6 – Provjerite Google Search Console

Ako Google naiđe na bilo kakve probleme sa SEO ili mobilnom optimizacijom vaše web stranice, primit ćete upozorenja na Google Search Console. Iz tog razloga, važno je često provjeravati da li je Google prijavio bilo kakve probleme s vašom web lokacijom.
Sve probleme možete brzo vidjeti klikom na zvono za obavještenje u gornjem desnom uglu.
Također možete pregledati druge izvještaje da vidite promjene i trendove.

Mjesečni poslovi održavanja stranice

7 – Pokrenite testove performansi

Brzina učitavanja vaše stranice igra ključnu ulogu u korisničkom iskustvu i stopama konverzije, a čak ima i mali SEO pozitivan rezultat.
Kada ste napravili svoju web stranicu, vjerovatno ste je optimizirali za dobre performanse. Međutim, to ne znači automatski da će vaša stranica ostati optimizirana, pa je važno i dalje povremeno procjenjivati performanse stranice kako biste uočili sve potencijalne probleme.
Jednom mjesečno je sasvim dovoljno da uradite testove optimizacije, a za neke kritične stranice možda ćete to morati raditi i jednom sedmično.

8 - Analizirajte promet na vašoj web lokaciji

Da biste razumjeli šta se dešava na vašoj stranici, trebali biste koristiti neku vrstu alata za web analitiku kao što je Google Analytics.
Ako je digitalni marketing ozbiljan dio vaše strategije, vjerovatno već provjeravate svoju web analitiku na dnevnoj bazi. Većina webmastera ne mora to često provjeravati, ali svakako je korisno prijaviti se jednom mjesečno kako biste bili u toku s trendovima i onim što se događa.
Ako je SEO važan dio vaše strategije, možda ćete htjeti postaviti praćenje ključnih riječi kako biste pratili Google rangiranje vaše stranice i vršili mjesečne provjere.

9 – Pokrenite sigurnosno skeniranje

Budući da je WordPress prilično popularan, privlači mnogo zlonamjernih virusa. Kako biste bili sigurni da vaša stranica ne postane žrtva, dobra je ideja da redovno provodite sigurnosna skeniranja kako biste otkrili potencijalne probleme. Većina WordPress sigurnosnih dodataka uključuje funkcije automatskog sigurnosnog skeniranja.

10 - Optimizirajte bazu podataka vaše stranice

Baza podataka vaše stranice je ono što pohranjuje sav vaš sadržaj, postavke teme, postavke dodataka itd. Može stvoriti mnogo nereda tokom vremena kroz stvari kao što su revizije članaka, privremene izmjene, neželjeni komentari i slično. Iz tog razloga, dobra je ideja povremeno optimizirati bazu podataka vaše web stranice kako biste uklonili sve ovo smeće.
To možete učiniti pomoću nekih dodataka za performanse, uključujući WP Rocket. Ovi dodaci vam također omogućavaju da zakažete automatsku optimizaciju baze podataka.

11 – Provjerite neispravne veze ili greške 404

Neispravne veze ili greške 404 su strašne za korisničko iskustvo na vašoj web stranici, jer onemogućavaju posjetitelje da pronađu ono što traže.
Iako su prekinute veze i greške 404 odvojene stvari, one idu ruku pod ruku, jer prekinuta veza obično vodi direktno do greške 404. Ako niste upoznati sa greškom 404, to je greška koju vaša stranica prikazuje kada posjetitelj otvori URL koji ne postoji.
Da biste provjerili ima li neispravnih veza na vašoj web lokaciji, možete koristiti dodatak za provjeru neispravnih veza. Da biste pronašli stranice kojima su posjetitelji pokušali pristupiti, a koje su dovele do 404 greške, možete pretražiti nešto poput "Nije pronađeno" u Google Analyticsu, a zatim kliknuti kroz listu da pronađete specifične URL-ove koji su pokrenuli 404 greške.
Osim ispravljanja 404 grešaka na vašoj web stranici, možete kreirati i prilagođenu 404 stranicu, uz pomoć Elementora, koja može pomoći posjetiteljima da pronađu ono što traže.

12 – Provjerite sigurnosne kopije vaše stranice

Sigurnosna kopija je dobra samo ako radi. Dakle, iako biste trebali praviti sigurnosnu kopiju svoje stranice jednom sedmično, također je važno povremeno provjeravati da li te sigurnosne kopije zaista rade. To možete učiniti tako što ćete napraviti sigurnosnu kopiju svoje web lokacije na početnoj stranici ili korištenjem lokalnog WordPress razvojnog okruženja s alatima kao što su Local ili DevKinsta.

Godišnji poslovi održavanja lokacije

13 – Razmislite da li vam je potreban novi hosting

Kako vaša stranica raste, vrlo je moguće da će rasti toliko da preraste vaš trenutni hosting. Ovo je dobar problem, ako to možete tako nazvati, ali možda će biti potrebno nadograditi svoj hosting na viši nivo ili čak prebaciti na drugog, boljeg hosting provajdera.
Ako već nailazite na ograničenja hostinga, vaš provajder će vas vjerovatno kontaktirati. Ali ako ne, ipak je dobra ideja da ih kontaktirate jednom godišnje ili više, kako biste provjerili zadovoljava li hosting vaše potrebe u pogledu performansi, pouzdanosti i karakteristika.

14 – Promijenite svoju WordPress lozinku

Svi WordPress sigurnosni savjeti na svijetu nisu dovoljni ako virus dođe do vašeg korisničkog imena i lozinke. Iz tog razloga, dobra je ideja slijediti principe dobrih lozinki i promijeniti svoju WordPress administratorsku lozinku barem jednom godišnje.
Ovo, u kombinaciji s drugim taktikama kao što su ograničenja prijave, trebalo bi vas zaštititi od hakerskih napada i drugih prijetnji koje se temelje na prijavi.
Obavezno unesite jaku, jedinstvenu lozinku. Menadžeri lozinki poput LastPass ili Bitwarden olakšavaju sigurno pohranjivanje jedinstvene lozinke za svaku WordPress stranicu.

15 – Revidirajte svoj sadržaj

Revizija sadržaja je odličan način da poboljšate SEO i korisničko iskustvo na vašoj web lokaciji. Pomoću njega možete udvostručiti sadržaj sa najboljim performansama svoje web lokacije i popraviti najslabiji sadržaj.
U osnovi, vaši ciljevi revizije su:
– Ažuriranje i poboljšanje sadržaja sa najboljim učinkom kako bi mu pomogli da zadrži svoje rangiranje ili postigne još bolje performanse pretraživača
- Uklanjanje neefikasnog sadržaja i spajanje njegovog sadržaja u drugi sadržaj ili preusmjeravanje na drugi sadržaj.
- Također, revizija će vam pomoći da shvatite koji sadržaj najbolje funkcionira za vašu web-lokaciju, tako da možete fokusirati svoju strategiju za dalje.

16 – Revidirajte svoje dodatke

Svaki dodatak koji dodate na svoju web lokaciju predstavlja potencijalnu sigurnosnu ranjivost i potencijalno umanjuje performanse vaše stranice. To ne znači da ne biste trebali koristiti dodatke, to samo znači da trebate biti oprezni i koristiti samo neophdone dodatke.
Iz tog razloga, dobra je ideja da jednom godišnje pregledate da li vaša stranica još uvijek ima koristi od svakog dodatka koji koristite. Ako se vaša stranica ne koristi onoliko koliko ste mislili kada ste je instalirali, razmislite o deaktiviranju i brisanju.

Održavajte svoju stranicu i eliminirajte sve prepreke

Ova lista nije fiksna i možda ćete htjeti prilagoditi učestalost za svoju web lokaciju. Na primjer, ako obrasci web mjesta ne igraju ključnu ulogu u vašem poslovanju, vjerovatno ih ne biste trebali provjeravati jednom sedmično.
Međutim, pokušali smo pronaći dobru frekvenciju koja će biti optimalna za većinu lokacija, tako da je ova lista odlično mjesto za početak kada kreirate svoje planove održavanja.
Ako vam ovo održavanje izgleda komplikovano, možda biste trebali razmisliti o upravljanom WordPress hostingu, koji može umjesto vas obaviti neke od ovih zadataka, kao što je rukovanje sigurnosnom kopijom web lokacije, sigurnosna skeniranja, ažuriranja i slično. Također možete razmisliti o plaćanju usluge održavanja vaše stranice. Ako se odlučite za takvu pomoć, slobodno nas kontaktirajte putem ovog veza.
Izvor: elementor

Da li ste zainteresovani za usluge naše agencije?

Ostavite nam svoje podatke kako bismo Vas mogli kontaktirati za više informacija.

Autorska slika

Ostavite komentar:
Podijelite ovaj članak: