Jedna od najvažnijih lekcija koje ćete naučiti kao programeri, je da radite pametnije a ne teže i jedan od najboljih načina da živite po tom pravilu je da koristite programe koji vas čine produktivnijim i koji će vam pojednostaviti život. U ovom tekstu ćete videti 7 različitih programa, za koje ste možda čuli ili ih koristite, a možda i niste.
Programi o kojima će biti reči su veoma korisni za programere koji su uključeni mahom u ceo proces kreacije i najviše ih koriste veb programeri, odnosno veb dizajneri.
Prvi program je BundlePhobia. To je veb aplikacija koja vam omogućava da odredite koliki će biti NPM paket koji će se dodati ukupnom bundle paketu. Ako radite sa modernim frontend tehnologijama, hoćete da bundle paket bude što je moguće manji kako bi učitavanje početne strane sajta bilo optimizovano. BundlePhobia lako analizira vaš projekat, potrebno je da uneste naziv paketa i reći će vam koliko bundle paket, vreme preuzimanja kao i mnoge druge informacije za svaku verziju paketa.
Drugi program je CloudCraft. To je veb aplikacija koja će vam pomoći da dizajnirate i odredite budžet za vašu cloud infrastrukturu. Trenutno je dostupna samo za AWS, iako se često koristi samo GCP, korisna je aplikacija jer pruža vrlo intuitivni interfejs prevlačenja elemenata koji omogućava povezivanje različitih cloud infrastruktura. Ovo ne samo što je odlično za planiranje, već je odlično i za određivanje budžeta, jer kad imate svu infrastrukturu na jednom mestu, možete da vidite procenjenu vrednost budžeta.
Treći program je Figma. Verovatno je i najpoznatiji program sa ove liste, dosta podseća na Adobe Illustrator i Sketch. Figma je program za grafički dizajn, postoji i desktop i veb verzija programa koje pružaju iste funkcije a potpuno je besplatna. S obzirom da ima veb verziju, vaše projekte možete da otvorite sa bilo kog računara tako što se samo jednostavno ulogujete na vaš nalog. Takođe, ako ste aplikativni programer, možete da eksportujete vaše stilove kao što je CSS ili kao što su Android ili iOS stilovi.
Četvrti program je Fontflipper. Ova aplikacija je napravljena pomoću angulara i firebase-a i njena jedina svrha je da vam pomaže u odabiru fontova za vaš dizajn. Postoje stotine, ako ne i hiljade fontova na Google-u, i prilično je dosadno prolaziti kroz svaki dok ne shvatite koji vam odgovara. Fontflipper vam omogućava da unesete sopstvenu grafiku i da zatim eksperimentišete sa fontovima i jednostavno birate šta vam se sviđa, prevlačenjem fontova levo ako vam se ne sviđa, a desno ako vam se sviđa. Kada odlučite koji fontovi vam se sviđaju, možete direktno da ih preuzmete sa Google-a.
Peti program je Google Chrome ekstenzija VisBug. To je program koji vam omogućava vizuelnu interakciju sa vašom stranicom. Može se stilizovati stranicu uživo na pretraživaču, mogu se pomerati elementi stranice, menjati njihovi stilovi. Ne morate sami pisati novi CSS kod, već ga samo kopirate iz inspektora i nalepite.
Šesti program je Insomnia. On je najkorisniji za back-end programere, koristi se za otklanjanje grešaka u API-ju. Bez obzira na to da li gradite REST API ili grafički QL API, ova aplikacija će vam pomoći da održavate celokupan tok posla organizovanim. Takože vam omogućava čuvanje vrednosti za višekratnu upotrebu, da se možete vratiti nazad i ponovo otklanjati greške u vašem API-ju, jer ne želite da trošite svoje vreme prepisivanjem dosadnih HTTP zahteva svaki dan, a Insomnia ima dobro postavljen korisnički interfejs.
Sedmi program je Flare. Još jedan program za dizajn, koristi se za kreiranje 2D vektorskih animacija, sličan je Figmi po tome da se koristi za grafiku, ali u Flare-u možete da vidite i promenu dizajna tokom vremena, kako je koji dizajner promenio nešto. Flare je program otvorenog dizajna, koji vam omogućava da vidite rad svih drugih dizajnera na sajtu i tako možete da učite i od drugih.
Izvor: youtube